Pasoucí se savci

1. února 2008 v 8:53 | Míninka |  Stepy
Střídání vlhkého a suchého období v severoafrické oblasti Serengeti má za následek pozoruhodnou migraci zvířat. Když na jaře každého roku v květnu ustanou deště, země vysychá a ohromná stáda pakoňů se začnou za trávou a vodou stěhovat jinam. K valící se mase chrochtajících a dusajících zvířat se cestou připojí zebry a antilopy a za nimi táhnou hladoví lvi a hyeny. Když opět začne pršet a vyeaší čerstvá tráva, stáda se zase navracejí, a tak se uzavírá celoroční cyklus, při němž zvířata urazí vzdálenost přes 2 400 km.
POTRAVNÍ SPECIALIZACE
Každé zvíře hledající rostlinnou potravu je přizpůsobené tak, aby dosáhlo do jiné výšky. Mnohá zvířata spásající listí ze stromů, jako například nosorožci a dikdikové, dosáhnou jen na spodní větve, zakže komkurence je zde veliká; ale velká zvířata, jako sloni a žirafy, dosáhnou do mnohem větší výšky.
Žirafa dlouhým jazykem uchopí listy a strhá je z větví ve výšce až pěti metrů.
Slon dokáže chobotem strhnout větve skoro ze stejné výšky.
Antilopa žirafí se postaví na zadní, aby dosáhla výš do koruny stromu.
Antilopa losí dokáže rohy ukroutit větve ve výši ramen.
POSTUP
1. V období dešťů, kdy je trávy dostatek, pasou se stáda zeber, pakoňů a gazel Thompsonových společně na severovýchodních pláních. v únoru se rodí mláďata.
2. Na konci ,,vlhkého" období se stáda začínají schromažďovat před cestou a samci zahájí rituální souboje před pářením.
3. Když se stáda antilop dají do pohybu, čítají tak obvykle 200 000 zeber, 500 000 gazel Thompsonových a 1 500 000 pakoňů.
4. S postupem sucha se stáda pohybují dál na severozápad do lesnatějších oblastí. Mnoho zvířat zahyne při přechodu řek plných krokodýlů.
5. Na konci období sucha řeky vysychají a napajedel ubývá. Stáda, vedená zebrami, dorazí do lesů na severozápadě.
6. Sucho si vybírá svou daň a supi, kteří stáda sledují, se snášejí na mrtvá těla.
7. Ke konci října se obloha zatáhne a spustí se deště. Stáda se vydají na zpáteční cestu na travnaté pláně na jihovýchodě.
VELKÉ STĚHOVÁNÍ
Velké stěhování, migrace, pakoňů v parku Serengeti se opakuje hiž desítky tisíc a je přesně vyladěno na změny v okolním prostředí. Stáda se jen málokdy vydávají na cestu ve stejnou dobu nebo po stejné trase, a jejich pohyb se mění podle toho, jak a v jakém množství na různých místech roste tráva. V některých letech sucho přinutí stáda odejít z otevřených plání dřívě, jindy cestu zablokují požáry - příští rok však tato místa s rašící novou trávou přilákají další stáda. Doba migrace také, jak se zdá, souvisí s úplňkem.
GEPARD
Gepard je nejlepší běžec na světě. V řídkém porostu savany se při lovu spoléhá na rychlý sprint v běhu za gazelou dosáhne během pěti sekund až stokilometrové rychlosti. Při běhu se dotýká země nejprve předníma nohama a zadní, jimiž se odráží vzápětí, před ně předsouvá. Jediným takovým skokem překoná ve vzduchu vzdálenost až sedmi metrů.
OHROŽENÁ ZVÍŘATA
Nosorožec tuponosý
Vedle slonů jsou nosorožci tuponosí největšími suchozemskými živočichy. V Asii je jejich roh považován za afrodiziakum. a proto jsou nosorožci ilegálně zabíjeni. Zůstalo jich sotva 7 000. V rezervacích jim rohy raději uřezávají, aby je uchránili před vybíjením, ale roh časem zase naroste.
Zebra Grévyho
Zebry Grévyho jsou největčí zebry a najdeme je ve vyprahlých oblastech savany. V 70. letech milulého století zdecimovali jejich stáda pytláci, neboť zebří kůže byla tehdy v módě. Dnes jsou zebry chráněné, ale ohrožují je stáda dobytka, která jim ubírají pastviny.
Rozšiřování pouště
Sušší klima v poslední době způsobuje vysychání okrajů savan a jejich přeměnu v poušť. Problém ještě zhoršuje fakt, ža zbývající oblasti jsou nadměrně spásány, jednak volně žijícími zvířaty, stísněnými na stále menší prostoru, a jednak chovným dobytkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama